Åbolands område

Åbo svenska marthaförening

Åbo Svenska Marthaförening grundades 3.4.1899. Marthornas verksamhet i Åbo har under åren präglats av sin tids trender, men den grundläggande målsättningen kvarstår. Föreningen arbetar för att erbjuda hem, familjer, och var och en kunnande i att främja balans i vardagen och att leva hållbart, såväl ekonomiskt, ekologiskt som socialt. Vi vill vara en träffpunkt för marthor i alla åldrar och helt enkelt har roligt tillsammans och samtidigt lära oss lite nytt. 

Åbo Svenska Marthaförening har drygt 160 medlemmar som träffas inom ramen för föreningens verksamhet. En krets med ca 15 medlemmar finns i Tammerfors. Välkommen med i verksamheten, oberoende av ort!

På sidan Mera om Åbomarthorna kan du läsa om vem som sitter i styrelsen och om föreningens historia. 

Vill du bli Martha? Medlemsformuläret finns bakom denna länk. I Åbo MF är medlemsavgiften 33 euro/år. Kolla i senaste medlemsbrev vad vi har på gång och kom med! (medlemsbreven öppnas i nytt fönster som pdf)

Medlemsbrev 2024:

Medlemsbrev 17.2.2024.
Medlemsbrev 28.1.2024 inkl. årsmöteskallelse.
Medlemsbrev 16.1.2024.

Medlemsbrev 2023:

Medlemsbrev 19.12.2023.
Medlemsbrev 22.11.2023.
Medlemsbrev 7.11.2023. 
Medlemsbrev 23.10.2023.
Medlemsbrev 17.10.2023.
Medlemsbrev 1.10.2023
Medlemsbrev 5.9.2023.

Medlemsbrev 21.8.2023.
Medlemsbrev 7.8.2023.

Medlemsbrev 26.7.2023.
Medlemsbrev 11.5.2023.
Medlemsbrev 26.4.2023.

Medlemsbrev 2.4.2023. 
Medlemsbrev 14.3.2023.
Medlemsbrev 13.2.2023.
Medlemsbrev 25.1.2023.
Medlemsbrev 18.1.2023.
Medlemsbrev 11.1.2023.

 

Följ oss gärna på Facebook och Abomartha på Instagram!

Kontaktuppgifter


Åbolands Svenska Marthadistrikt har lagt ned. Marthaverksamheten fortsätter som tidigare i Marthaföreningarna runt om i Åboland.